Türkiye'de Tesla

Tesla Supercharger İstasyonları

0
Tesla Supercharger şarj istasyonları
Tesla Supercharger sarj hakkında geniş açıklama ve bulunabilirlik alanları.

Tesla Supercharger İstasyonları

Tesla Supercharger şarj istasyonları

Tesla Supercharger sarj hakkında geniş açıklama ve bulunabilirlik alanları.

Tesla Supercharger firma tarafından dünyanın en hızlı elektrikli şarj istasyonları olarak tanımlanıyor.  Bu sistem Tesla tarafından yapılan yatırımla ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Peki, Tesla Supercharger fiyatı ne kadar, Tesla Supercharger hangi şehirlerde var; Supercharger sistemi tam olarak nedir? Gelin bunları detaylı bir şekilde birlikte inceleyelim.

Tesla Supercharger Sistemine neden ihtiyaç duyuldu

Tesla Supercharger sistemi Artan yakıt fiyatları, petrolün artık geçmişe oranla daha kısıtlı olması (Bazı ülkeler 2040 yılına kadar petrol satışının yasaklanacağını açıkladı. Ülkemizde şimdilik böyle bir açıklama olmasa da elektrikli araçlara olan ilgi nedeniyle bu yönde bir adım atılması çok ta uzak bir ihtimal olmasa gerek), ülkelerin motor üretimlerinden firmalara egzoz gazı atımı için çok net kriterler koyması (Bu madde yüzünden birçok otomobil firması 2020 yılından itibaren dizel otomotiv üretimini sonlandıracağını açıkladı. Hatta Volkswagen bu değerleri karşılayabilmek adına yapmış olduğu manipüle nedeniyle çok ağır cezalar aldı.) nedeniyle Elektrikli otomobiller artık dev otomobil firmalarının öncelikli tercihi olmaya başladı. Elektrikli araçların egzoz gazı atım değerlerinin 0 (Sıfır) olması, artan yakıt değerleri yerine elektrikle tasarruflu bir şekilde şarj olup uzun mesafeler boyunca km kat etmesi gibi faktörler nedeniyle haklı olarak firmalarda elektrikli araçlar üzerine dev yatırımlar yapmaya başladılar.
Elektrikli araçlara olan ilginin bu kadar artması nedeniyle, araçların şarjlarına yönelik firmalar haklı olarak dev ar-ge çalışmaları içine girdiler. Tesla elektrikli araç üretimi konusundan dünyanın en önde gelen sayılı şirketleri arasında yer alıyor. Ürettiği sayısız elektrikli otomobilin yanı sıra yük taşımacılığında önemli bir sektör olan TIR üretimi bile yapıldı. Elektrikli araçların şarj ihtiyaçlarına yönelik ülkemizde Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. firmasıyla bir anlaşma yapan Tesla, Türkiye’de bazı şehirlerde kuracağı Tesla Supercharger istasyonları sayesinde elektrikli araçları çok hızlı bir şekilde şarj edecek.

Tesla Supercharger Sistemine sistemi tam olarak nedir?

Tesla Superchargernde Elektrikli araç şarj sisteminin temelinde iki akım kullanır. Bunlar; AC ve DC akımı olarak adlandırırlar. DC depolanabilir akım olarak geçmesine rağmen farklı nedenlerden dolayı şebekede dağıtımı yapılan enerji sistemi AC’dir. Hal böyleyken Sistem içinde AC akımı DC akımına çevirmesi için artı bir faktöriyel olması gerekli, bu sistemde bu görevi üstelenen parça ise charger olarak adlandırılmaktadır. Siz arabayı şarj olması için şarja taktığınızı var sayalım. Aracın şarj olma hızı charger’in çevirebildiği güç miktarıyla doğru orantılıdır. Süreyi direk kendisi belirliyor, kritik konumunu buradan hesap edebilirsiniz. Tesla Supercharger sistemini kurarken de burada taktiksel bir strateji geliştirdi. Çünkü Tesla Supercharger başlı başına AC değil DC şarj istasyonudur! Tesla’nın kullandığı bu sistem tam !! KW gücündedir. 2 adet Supercharger istasyonu, bir kabin dolusu toplam 12 adet charger kullanarak tam tamına 132 KW güç elde edilebilen bir sistemden bahsediyoruz.

Tesla Supercharger ne kadar sürede şarj ediyor.

Tesla Supercharger sistemi adını verdiği kullanmış olduğu bu şarj işlemi sayesinde sayesinde araçları ortalama ortalama olarak 20-30 dakika süre içinde bataryanın %80 oranında dolmasını sağlıyor.  Tabi şarj ettiği bu oran aracın toplam kat edebildiği KM oranına göre değişkenlik gösterir.  400 KM yol kapasitesine sahip batarya ile 800 km yol kapasitesine sahip bataryanın %80 oranı aynı değil. Bu ayrı mı Tesla Cybertrukc isimli pick up incelememizde yapmıştık. Aynı aracın 400 ve 800 KM arasında değişen farklı motor alternatifleri bulunmaktaydı.

Tesla Supercharger ücretleri ne kadar?

Hızlı şarj sistemini kullanmak TESLA araçlarınız için firma tarafından ücretsiz olarak sunuluyor. Ücretsiz sunulan bu sistemde dikkat etmeniz gereken farklı bir konu var –ki o da dolum yaptıktan sonra yani tam şarja ulaştıktan sonra beklememe yapmamanız, çünkü ücret politikası tam da burada devreye giriyor. Firma 2016 yılından sonra uygulamış olduğu şarj politikasında kademeli olarak ciddi bir değişime gitmeye başladı. Aracın tam dolumu tamamlandıktan sonra aracını alıp gitmeyen ve şarj istasyonlarını ihlal eden kullanıcılara Amerika Birleşik Devletlerinde 0,40$ , Avrupa Ülkelerinde 0,35€, İngiltere’de de 0,30 sterlinlik dakika başı ceza kesimi yapıyor. Örneğin; Amerika Birleşik Devletlerinde
Yaşıyorsunuz ve şarj istasyonu dolum yapıldıktan sonra 10 dakika süreyle terk etmediniz. Bu durumda 0,40 * 10= 4 dolarlık bir ceza ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bu cezanın kesimi için de bir alt sınır belirlendi. Oda 5 dakika.. Yani tam şarj işleminiz tamamlandıktan sonra en fazla orada aracınızı 5 dakika bekletebilirsiniz, daha sonra ceza kaçınılmaz olacaktır.  Tesla’dan yapılan açıklamaya göre yapılan bu düzenlemeler sayesinde istasyonların gereksiz yere ihlali konusunda oldukça ciddi bir düşüş yaşanacak. Yapılan araştırmalara göre otomobil sahipleri, yakıt aldıktan sonra da pompayı hemen terk etmiyor ve belirli bir süre geçiyor. Tesla’da bu önlemi bu nedenle aldığını açıkladı.  Firmanın uygulamaya koyduğu akıllı telefonlarda kullanılan özel bir yazılım sayesinde Model S ve Model X ‘lerin şarj durumdan online olarak haberdar oluyor, hatta şarj işlemi tamamlandığında uygulama kendilerine bildirim bile gönderiyor.

Türkiye Supercharger Yerleri  Hangi Noktalar?

Ülkemizde Supercharger sisteminin hangi noktalarda olduğu Tesla’nın resmi sitesinde de duyurusu yapıldı. Ülkemizde yer alan Supercharger şarj istasyonlarının konumları ve açıklamaları şu şekilde.

İSTANBUL

Tesla Supercharger İstanbul

Tesla Supercharger hızlı şarj ünitesinin İstanbul bölgesindeki konumu

İstanbul lokasyonu için Supercharger sistemi Gebze lokasyonunda. Tem oto yolundan çıkış yaptıktan sonra Lotus Center’a konumlandırılmış vaziyette. Aslına bakarsanız mantık tüm ülkelerde aynı sistem üzerine kurulmuş durumda. Supercharger sisteminin konumlandırılacağı yer seçimi yapılırken otellerin otoparkı tercih ediliyor. Bunun ana nedeni ise şarj işlemi sırasında otellerin cafe, restoran gibi hizmetlerinden faydalanıp vakit geçirebilmeniz.

İstanbul – Hendek

Tesla Supercharger İstanbul

Tesla Supercharger hızlı şarj ünitesinin İstanbul – Hendek bölgesindeki konumu

Ankara yönünde ilerlerken Parkshop Outllet’i sanırım bilmeyeniniz yoktur. Hendek’te ki sistemde burada. Buranın önemi bence çok kritik. Çünkü İstanbul-Ankara arası kullanımlarımda hem mola verebileceğiniz hem de arabanızı şarj edebileceğiniz bir lokasyon.

ANKARA

Tesla Supercharger Ankara konumu

Tesla Supercharger hızlı şarj ünitesinin Ankara bölgesindeki konumu

Başkent’imizde ki Supercharger sistemi harita itibariyle Ankara olsa da aslına bakarsanız lokasyon itibariyle Bolu ilimize çok daha yakın. Ankara’ya yaklaşık 85 KM mesafede, Çamlıdere ilçesine yakın bir alanda konumlandırılmış. Fakat buranın yakınlarında her hangi cafe, otel ya da dinlenme tesisi bulunmuyor. Aracınız şarj olurken ya aracın içinde bekleyeceksiniz ya da dışarda gezineceksiniz. Başka bir alternatifiniz bulunmuyor.

İZMİR

Tesla Supercharger İzmir

Tesla Supercharger hızlı şarj ünitesinin İzmir bölgesindeki konumu

İzmir lokasyonu için Supercharger sistemi belki de diğer konumlandırılan sistemler içinde yeri en tuaf olanı. Konak-Kemeraltı bölgesinde Çarşı’nın tam da içinde! Taktir ederseniz ki buradaki oldukça fazla trafik, sistemin kullanım alanını çok kısıtlıyor. İlk olarak Folkat Tower içinde bu sistemin kurulması düşünülmüş fakat daha sonra anlaşma sağlanamamış. Dolayısıyla trafiğinden içinden geçerek aracınızı şarj etmeniz gerekecek.

BURSA

Tesla Supercharger Bursa konumu

Tesla Supercharger hızlı şarj ünitesinin Bursa bölgesindeki konumu

Bursa lokasyonu için Supercharger sistemi İstanbul’a giderken İstanbul yolu üzerinde bulunan Asmerket Outlet’te. Karşısında da hemen Sönmezler Holding’in Genel Müdürlüğü bulunuyor. Mevcut sistemler içinde en rahat edebileceğiniz alan. Bursa’nın meşhur İskender Kebabını yiyebilir ya da Mc Donald’ta karnınızı doyurup vakit geçirebilirsiniz. Etrafında bunlar dışında bolca Cafe’de bulunuyor.

BALIKESİR

Tesla Supercharger Bursa konumu

Tesla Supercharger hızlı şarj ünitesinin Balıkesir bölgesindeki konumu

Balıkesir lokasyonu için Supercharger sistemi meşhur Susurluk semtimde konumlandırılmış. Fakat burada ki tek engel bildiğiniz gibi İzmir-İstanbul otobanı açılmış durumda, bu yolun açılmasıyla sistemin kullanıldığı popüler yol atıl konumda kaldı. Fakat burayı tercih edecek olursanız içinde bolca güzel yemeklerin bulunduğu bir dinlenme tesisi mevcut. Sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz!

AYDIN

Tesla Supercharger Aydın konumu

Tesla Supercharger hızlı şarj ünitesinin Aydın bölgesindeki konumu

Aydın lokasyonu için Supercharger sistemi güzergahı daha çok Bodrum olanla için oldukça sevindirici bir bölgede. Yer tam olarak Aydın otobanının tamamlandığı ve Muğla yolunun başladığı bölgeye konumlandırılmış durumda. Fakat etrafı oldukça tenha. Diğer bölgeler gibi cafe, dinlenme tesisi gibi alanlar bulunmuyor.

KONYA

Tesla Supercharger Konya konumu

Tesla Supercharger hızlı şarj ünitesinin Konya bölgesindeki konumu

Konya lokasyonu için Supercharger Konya-Manavgat yolunda Erenkaya kötü diye adlandırılan bölgede bulunuyor. Etrafında her hangi bir alan bulunmuyor, vakit geçireceğiniz bir yer yok yani.

ANTALYA

Tesla Supercharger Konya konumu

Tesla Supercharger hızlı şarj ünitesinin Konya bölgesindeki konumu

Antalya lokasyonu için Supercharger sistemi Antalya-Denizli yolu üzerinde, etrafında her hangi bir dinlenme tesisi ya da vakit geçirebileceğiniz bir alan ne yazık ki bulunmuyor.

EDİRNE

Tesla Supercharger Edirne konumu

Tesla Supercharger hızlı şarj ünitesinin Edirne bölgesindeki konumu

Edirne lokasyonu için Supercharger istasyonumuz son durağımız konumunda. Konumu Kapıkule sınır kapısının yaklaşık 5 KM civarında ön tarafta kalıyor. Mevcut yerin otobana yakın olması tabi ki bir avantaj, fakat ne yazık ki etrafında dinlenip vakit geçirebileceğiniz her hangi bir yer yok.
Tesla Arabaları

Tesla Cybertruck Özellikleri ve Fiyatı

Önceki Yazı

Dikkatini çekebilecek diğer yazılar

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir