Türkiye'de Tesla

Tesla Cybertruck Özellikleri ve Fiyatı

0
Tesla Cybertruck Dış Tasarım

 

Tesla Cybertruck geçtiğimiz günlerde Tesla’nın Ceo’su Elon Musk tarafından Kaliforniya’da düzenlenen bir etkinlikle otomobil severlerin beğenisine sunuldu. Sıra dışı tasarımıyla dikkatleri fazlasıyla üzerine çeken bu otomobil; kimilerinin oldukça beğenisini kazanmış olsa da kimileri için pick up modeli hayal kırıklığı olarak yansıdı. Farklı görüşlerin ortaya atıldığı Tesla Cybertruck için daha şimdiden yaklaşık 150000 sipariş adedini göz önüne alacak olursak beğenenlerin çok daha fazla olduğunu söylemek mümkün.

Tanıtımı yapılan bu aracın ardından ülkemizde haklı olarak Tesla Cybertruck Özellikleri, Tesla Cybertruck fiyatı, Tesla Cybertruck tanıtımı. Tesla Cybertruck Türkiye’ye ne zaman gelecek gibi farklı sorular geliyor. Sizler için detaylı bir inceleme yaparak otomobil hakkında çok daha ayrıntılı bilgilere ulaştık.

Tesla Cybertruck Özellikleri Nelerdir?

İşte sıra dışı görünümüyle Tesla Cybertruck!

Tesla Cybertruck Dış Tasarım
Fantastik ve keskin çizgilerle donatılan bu sıra dışı otomobil karşımıza 3 farklı Mil opsiyonuyla çıkıyor. Bunlar; 250 Mil, 300 Mil ve 500 Mil. Yurt dışında ölçü birimi olarak MİL kullanılsa da ölçü birimini ülkemize uyarlayıp KM bazında bir değerlendirme yapacak olursak ortalama olarak 400 ve 800 KM arasında bir opsiyon olarak değerlendirebiliriz. 400 Km’lik baz versiyonun üzerinden yola çıkacak olursak tam 1500 KG taşıma kapasitesine; 7500 Ton çekme kapasitesine sahip olan bu araç; 0’dan 100 KM hıza yalnızca 6,5 saniye gibi kısa bir sürede ulaşıyor -ki bu rakamlar bize ivmelenme sinin Amarok V6’dan bile çok daha fazla olduğunu gösteriyor. O aracın yaktığı yakıt ve bu elektrikli otomobilin bize sağlamış olduğu yakıt avantajını göz önüne alacak olursak arada devasa bir farklılık mevcut!

Cybertruck’ ın bir üst versiyon modelinde menzili artırabilmek adına çift elektrikli motor kullanılmış bu da menzil olarak yaklaşık 482 KM’lik bir mesafe yapıyor. Mevcut motor aracın ivmelenme sini de haklı olarak etkilerken 0’dan 100 KM ‘lik hıza yalnızca 4,5 saniyede çıkmasını sağlıyor ve çekme kapasitesi tam 10000 TON.

Sıra geldi sunmuş olduğu ürün gamının en tepesindeki gözdeye. 800 KM menzil özellikli bu donanımda tam üç adet elektrikli motor kullanılmış, bunun dışında da tabi ki ek iyileştirmelerde mevcut. Bu en üst donanımda çekme kapasitesi 15000 Ton’a çıkarılmış. 800 KM menzilli bu araç 0’dan 100 KM hızla yalnızca 2,9 saniyede ulaşıyor! Bunu kısaca bir “yer uçağı” olarak da adlandırabiliriz.

Üç sekmentte firma ortak özellik olarak havalı süspansiyon kullanmış. Bu sayede otomobil karşımıza daha dengeli bir sürüş stili, darbelerin daha rahat bir şekilde emilmesini sağlayarak araç içindekilerin konforunun artırılması yönünde çeşitli çalışmalar yapılmış. Bunun dışında aracın en ağır balyoz darbelerine, 9 mm çapındaki mermiye bile dayanıklı güçlü gövdeli kırılmaz cam özelliği mevcut.

Tesla Cybertruck’ın İçi Dizaynı Nasıl?

 

Tesla Cybertruck iç
Tesla Cybertruck’ın iç dizaynını izlediğimizde aklımıza ilk olarak “Uzay Mekiği” geliyor. Sıra dışı bir tasarımının olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Pick Up özellikli ve geniş bir yapıda olması nedeniyle 6 kişi aracın içerisinde rahat bir şekilde oturabiliyor. Ön konsola da 17 inc boyutunda dokunmatik ve ekran yerleştirilmiş bu da bizlere sıra dışı bir teknoloji olarak yansıyor, ekranı neredeyse bir tablet boyutunda.

Tesla Cybertruck pikap

İç tasarımda en dikkat çekici özelliklerinden birisi de aracın bagaj kısmı. Bagajın üzerine bir adet kapak konumlandırılmış, bu kapak tercihe göre bagaja ek yapılabiliyor yani tam bir kamyonet imajı sunuyor. Bu geniş bagaj hacmi aslında Motosiklet konumlandırabilmek için tasarlanmış olsa da 1500 KG taşıma kapasitesini göz önüne alacak olursak dilediğiniz her şeyi taşımanız oldukça mümkün. Üstelik bagaj kısmına konumlandırılan yükler nedeniyle yapay zeka sistemine sahip bu teknolojik dev, arka süspansiyonları en alçak konuma getirerek sizi kullanım konforunuzdan da alı koymuyor.

Tesla Cybertruck fiyatı ne kadar ?

Öve öve uzun uzun anlattık, tabi ki en önemli detaylardan biriside satış fiyatı. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 3 ayrı opsiyonla karşımıza çıkıyor. Özet bilgi ve fiyat sıralaması yapmamız gerekirse şu şekilde;

Başlangıç paket;
Menzil: 400 KM.
Çekme kapasitesi: 7,5 Ton
Hız :0’dan 100 KM hıza yaklaşık 6,5 saniyede ulaşıyor.
Satış Fiyatı: 39900 Dolar

Orta paket;
Menzil: 480 KM.
Çekme kapasitesi: 10 Ton
Hız :0’dan 100 KM hıza yaklaşık 4,5 saniyede ulaşıyor.
Satış Fiyatı: 49900 Dolar

Üst Paket;
Menzil: 800 KM.
Çekme kapasitesi: 15 Ton
Hız :0’dan 100 KM hıza yaklaşık 2,9 saniyede ulaşıyor.
Satış Fiyatı: 69900 Dolar

• Bu donanımın üretimine 2020 yılının sonunda başlanacağı bildirildi.

Firma tarafından yapılan resmi açıklamaya göre şu ana kadar ki siparişlerin %42’sinin çift motorlu(orta versiyon), %41’inin üç motorlu(en üst versiyon) ve geriye kalan %17’lik diliminse tek motorlu(baz versiyon) olduğu açıklandı.

Peki sizler Tesla Cybertruck hakkında ne düşünüyosunuz? Satış fiyatı ve özellikleri sizi tahmin etti mi? Görüşlerinizi bize YORUMLAR bölümünden aktarırsanız yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Tesla Arabaları

Tesla Model Y

Önceki Yazı

Tesla Supercharger İstasyonları

Sonraki Yazı

Dikkatini çekebilecek diğer yazılar

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir