Türkiye'de Tesla

Tesla Arabaları Türkiye’ye Ne Zaman Girecek

0
Sizlere bu yazımızda Tesla firmasının yaptığı araçların ne zamam ülkemizde olacağından bahsettik.

Türkiye’de Tesla Arabaları
Aslına bakarsanız Tesla Arabaları çoktan Türkiye piyasasına girdi. Fakat henüz yeterince şarj istasyonu bulunmadığı için oldukça az görüyoruz bu araçları. Bunun yanı sıra mevcut Dolar ve Euro kurunun yükselişi nedeni ile hatırı sayılır nitelikteki fiyatları bu araçların yaygınlaşmasındaki en büyük engel. Fakat bununla birlikte 2019 yılında Türk ortak firmalar aracılığı ile kurulacak şarj istasyonlarından bahseden Tesla Arabaları heyecan yarattı. Fiyatları bakımından eleştirilen bu araçlar bu fiyatları size tasarruf ettirecekleri akaryakıt masrafı ile rahat rahat karşılayacaktır.

Tesla Arabaları Menzilleri
Modelden modele değişiklik gösteriyor olsa da genelde 200 kilometrenin altına inmiyor menzilleri elektrikli araçların. Özellikle Tesla firmasının ürettiği Model 3 ile yapılan denemede Toyota’nın rekoru kırılarak 1078 kilometre tek şarj ile gidildi. Bunun yanı sıra ortak firmadan gelen açıklama 2019 yılında 200 kilometrede bir tane olmak üzere elektrikli araç şarj istasyonu olmayan bir yol bırakmamak üzerine yoğunlaşıyor. Bu durum bu araçların fiyatlarını da olumlu etkileyip, tüketiciyi teşvik edici kampanyalar desteklenirse yaygınlaşması işten bile değil.

Çevre Dostu Tesla Arabaları
Özellikle çevrecilerin en sevdiği kısma geldik ki Tesla Arabaları karbon salınımı konusuna. Evet bir Tesla Arabasının karbon salınımı yüzünden doğaya verdiği zarar akaryakıt ile çalışan arabaların yanında ancak milyonda bir oranındadır. Bununla birlikte bu araçların yaygınlaşmasının zamanında Harrison Ford’un geniş çevresinin onun yaptığı benzinli motor sistemini desteklemesi ve güçlü dostlara sahip olması nedeni ile Tesla’nın projesi olduğu iddia edilen elektrikle çalışan arabaların piyasaya sürülmesinin önüne geçtiği de söyleniyor. Tabii tüm bunların yanı sıra petrol türevleri ile çalışan araçların bugün tamamını kaldırdığımızda yarın alacağımız nefesin hayatımızda solumadığımız kadar temiz olacağı şüphesiz.

Tesla Model S, Menzilini İki Katına Çıkardı

Önceki Yazı

Tesla 3, Akıllı Telefonlardaki Uygulamayla Yönetilebiliyor

Sonraki Yazı

Dikkatini çekebilecek diğer yazılar

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir