Blog

Tesla’nın Yeni 4×4 Aracı Model Y

0

Yakın zaman içerisinde tartışılan girişimleri sayesinde adını sıklıkla andığımız Elon Musk’ın elektrikli araç filosu olan Tesla, yeni bir 4×4 araç modeli üzerinde çalışıyor. Uzun zamandır ne zaman üretileceği merak edilen Model Y’nin tarihleri yavaş yavaş kesinleşmeye başladı.
Kendi aracını, kendi uzay teknolojileri şirketi SpaceX ile Şubat ayının ilk haftasında Mars’a gönderen, aynı zamanda tünel kazma şirketi Boring Company ile alev silahı satışa sunan Elon Musk’ın Tesla cephesinde de neredeyse üzerinde çalıştığı bütün işler yolunda gidiyor. Firma, tanıttığı elektrikli tır modeli Tesla Semi’yi üretirken, bir başka sınıf olan SUV tipi arazi aracı Model Y üzerinde de çalışıyor.


Duyulan yeni detaylara göre Tesla, Model Y için bir parça tedarikçisiyle anlaşmaya vardı ve aracın tasarımıyla ilgili şartnameler tamamlandı. Üretim içinse 1 Mart 2020 tarihinin beklendiği anlaşıldı. Son dönemde tanıtılan diğer yeni Tesla modelleri gibi Model Y’nin de 2020 yılında üretime başlayacak olması, haliyle Tesla’nın bütün modellerini bir bütün halinde planladığını gösteriyor. Nitekim bunun için Elon Musk bile planlarında ufak bir erteleme yapmış olabilir. Bilindiği kadarıyla Model Y, Tesla’nın bir önceki SUV tipi arazi aracıyla, ekonomik sınıfa seslenen Model 3 arasında orta menzilli bir araç olacak. Bu nedenle fiyatının da Model X ve Model 3 arasında bir konuma sahip olacağını tahmin etmek güç değil.
Buna ek olarak Model Y’nin Tesla Semi ya da diğer Tesla binek otomobillerden önemli bir avantajı da bulunmakta. İnsanların düşük fiyata yüksek performans satın almayı sevdiğini bilen şirketin, yüksek kar hedefini bu modelle yakalaması bekleniyor. SUV pazarının binek otomobillerden daha hareketli ve kazançlı olması, mevcut araçların son derece pahalı ve ekonomik olmamaları dolayısıyla Tesla’nın Model Y hamlesi daha da önem kazanıyor. Aracın üretim sorunlarına neden olduğu ve bu çizgiyle Tesla’nın yeni bir otomobil sınıfı ortaya çıkartacağı altı çizilen detaylar arasında.


Binek otomobil ve SUV karması bir modelin 1 Mart 2020’de üretime geçmesine artık kesin gözüyle bakılmakla beraber Tesla, bu haberlerle önemli bir kesimi beklentiye soktuğu için lüks ve yüksek fiyatlı modellerininsatışında sıkıntı yaşaması da olağan.

Elon Musk’tan Tesla Q3 ve Q4 İle İlgili Açıklama Geldi

Önceki Yazı

Tesla Model S

Sonraki Yazı

Dikkatini çekebilecek diğer yazılar

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Blog