Blog

Tesla S tek şarjla 1000 kilometre üzerine çıktı!

0
Hız sınırlarını alt-üst eden Tesla Model S sadece 1 şarj ile 1000KM yaptı.

Şüphesiz elektrikli arabalarla ilgili akıl karıştıran konulardan biri de mesafe. Bu konuda önemli bir adım Tesla’dan geldi. Tesla Model S, tüketicilerin elektrikli arabalara şüpheyle bakmasının başlıca nedenlerinden olan mesafe konusunda, tek şarjla 1078 kilometre giderek önemli bir gelişmeye imza attı.
Tesla Model S elektrikli arabalar dünyasında yeni bir rekor daha kırdı. Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla‘nın, Model S olarak bilinen aracı tek bir şarjla 670 mil yani 1078 kilometre yol almayı başararak bu konuda önemli bir gelişmeye imza attı.

Hız sınırlarını alt-üst eden Tesla Model S sadece 1 şarj ile 1000KM yaptı.


Şarj istasyonlarının henüz tam anlamıyla yaygınlaşmaması nedeniyle elektrikli arabalar konusunda tüketicilerin en büyük endişelerinden biri olarak menzil gösteriliyordu.
Elde edilen bilgilere göre, Model S‘in kırdığı rekor elektrikli arabaların menziline yönelik mesafeli bakışı yıkmak açısından önemli zira araştırmalar, özellikle dizel sahiplerinin bu nedenle elektrikli arabalara geçmekte tereddüt ettiğini ortaya koyuyor.


Elektrikli arabalarda önceki menzil ve mesafe rekoru, 2017 Temmuz ayı içerisinde kayıtlara geçen 560 mil yani 901 kilometreydi. Yeni rekor, aracın şoförü ve Tesla hesapları tarafından Twitter üzerinden paylaşıldı. Elon Musk da yaptığı açıklamayla doğru lastiklerle 100D ile 1000 kilometre üzeri yol alınabileceğini doğruladı.


1078 kilometrelik rekor esnasında aracın 98.4 kilowatt saat (kWh) enerji tükettiği ifade ediliyor; bu da saatte 91 watt/km (144 WH/mil) sarfiyatına denk geliyor. Hatta 77 kilometre hızla gidildiğinde enerji tüketimi 88 Wh/km düzeyinde gözlemlenerek daha da aşağı çekilmiş görünüyor.
Diğer yandan Model S‘in varsayılan 300Wh/mil verimliliği düşünüldüğünde aracın pil ömrünün iki mislinden fazla uzadığı söylenebilir. Öte yandan, aracın sürüşteki son birkaç saatindeki hızının saatte 37 kilometre olduğu düşünülürse bunun sürücüler için pek de ideal bir deneyim olmadığı açık. Bununla birlikle bu önemli adımdan sonra dikkatleri dah da çok üzerine çeken Tesla’nınsa yeni çalışmalarına şimdiden başladığı kulağa gelen söylentiler arasında.

Tesla Suv Model X

Önceki Yazı

Tesla Model S, Menzilini İki Katına Çıkardı

Sonraki Yazı

Dikkatini çekebilecek diğer yazılar

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Blog