Blog

Tesla Model X

0
Tesla Model X dendiği zaman akla gelen tüm sorularınızı yanıtladığımız yazımız.

Son birkaç yıldır çevre duyarlılığının artmasıyla beraber her alanda dönüşümler yaşandı. Bunlardan bir tanesi de otomotiv sektörüdür. Özellikle de genç mucit Elon Musk’a ait bir şirket olan Tesla markası çevreci otomobil piyasasını hareketlendirdi. Tesla markası olarak satışa sunulan birçok modelle gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için elinden geleni yapıyor. Tesla markası çeşitli modellerde herkese uygun elektrikli otomobilleri en kaliteli şekilde sunmasıyla biliniyor. Sürücüsüz sürüş gibi oldukça ileri teknolojileri araçlarında standart olarak sunmasıyla da dikkatleri üzerine toplayan şirketlerden bir tanesi oldu.

Sizlere Model X ile ilgili bilmek istediğiniz tüm detayları yazıyoruz.

Tesla SUV Modeli

Firmanın son zamanlarda en çok dikkat çeken otomobil modellerinden bir tanesi de SUV modeli olan Tesla X otomobiliydi. Son yıllarda oldukça popüler olan SUV segmentinde bir aracı piyasaya sürmesi zaten uzun süredir bekleniyordu. Şirket Tesla X modelini piyasaya sürerek piyasaya hızlı sayılabilecek bir giriş yaptı.

Araç hakkında bazı önemli ayrıntılar da açıklandı. Tesla X adeta bir aile aracı olmak için tasarlanmış. Aracın yolcu taşıma kapasitesi 7 olarak belirlenmiş ve bu haliyle oldukça geniş bir tavana sahip. Araç hakkında aktarılan diğer bilgiyse araca 7 yıl boyunca 1 milyon kilometre yol yapma garantisi verilmesi.

Tasarımında Kusursuzluk Saklı

Tesla arabaları söz konusu olduğunda dikkati çeken konulardan bir tanesi de estetik ve tasarım oluyor. Her zaman iyi bir tasarıma sahip olan otomobilleri aynı zamanda aerodinamik kurallarına en uygun şekilde tasarlanmış. Firmanın daha önce piyasaya sürdüğü Tesla S modeliyle pek bir benzerliği bulunmuyor. Tesla X ikinci nesil otomobil olarak değerlendiriliyor ve daha sonraki nesillerde daha güçlü bataryalarla ve az enerji tüketimiyle gelmesi bekleniyor.

Fosil yakıtlı araçlarda elzem olan ön ızgaraysa elektrikli araçlarda gerekli değil. Bu yüzden bu burası daha dar şekilde yapılmış. Ön farlar LED teknolojisine sahip lambalarla donatılmış. Böylece daha az enerji tüketimi sağlanması hedefleniyor.

Tesla X’te Ne Gibi Özellikler Saklı?

Tesla model X elektrikli otomobil piyasasına büyük bir devrim getiren öncü bir otomobil. Bu açıdan birçok farklı yeni özelliğe sahiptir.

Tesla X model otomobilde öne çıkan bazı özellikler şu şekilde:

Tesla Model X dendiği zaman akla gelen tüm sorularınızı yanıtladığımız yazımız.
  • Bağımsız test kuruluşlarından elde edilen test sonuçlarına göre en güvenli SUV model otomobil.
  • Araçta ön tarafta motor yer almıyor, bunun yerine kaza anında çarpışmada içeridekilerin zarar görmesini sağlayıcı boşluk yer alıyor.
  • Aktif Güvenlik Özellikleri altında araçta geliştirilmiş birçok farklı teknolojik güvenlik özelliği mevcut.
  • Aracın kapıları kartal kapı şeklinde. Bu özellikle çocuklu ailelerinin daha kolay kullanımı için. Ancak kapılarda çift eklem var böylece gerektiği durumlarda normal kapı gibi davranabiliyor.
  • Takılacak arka aparat sayesinde 2.3 ton civarında bir yükü taşıyabiliyor.

Burada sayılan özellikler motor dışında aracın ne gibi donanımlara sahip olduğunu gösteriyor. Görüleceği üzere birçok yenilikçi teknolojinin kullanıldığı otomobilin yüksek satış rakamlarına ulaşacağı anlaşılıyor.

Tesla X Motor Özellikleri Nasıl?

Tesla, yeni model aracında üç farklı motor seçeneği ile karşımıza çıkıyor. Tesla Model X’e ait üç model seçeneğinde işlev ve menzil özellikleri değişiyor.

İşte Tesla X motor özellikleri;

  • Motor tipine göre 100 km/h hıza 3.2 ila 4.8 saniye arasında ulaşıyor.
  • Motorlar tüm tekerleklere güç aktarıyor.
  • Tam dolu batarya durumunda araç ortalama 250 kilometre yol yapabiliyor. Bu menzil duruma göre değişebiliyor.
  • Bir kaza durumunda bunu sensörleriyle algılayıp otomatik fren yapma seçeneği var.

Görüldüğü üzere Model X motor özellikleri bakımından da oldukça doyurucu. Üç motor seçeneği de oldukça başarılı olarak piyasaya sürüldüler.

Tesla X Fiyatı Ne Kadar?

Herkesin en çok merak ettiğiyse elbette fiyatıdır. Araç şu an ülkemizde resmi olarak satışa sunulmuyor. Aracın fiyatıysa 130 ila 190 bin dolar arasında değişiyor. Otomobilin ülkemizde vergilerden dolayı insanların alım gücünün çok üzerinde olacağı aşikar.

Model Y Beklenenden Daha Erken Geliyor

Önceki Yazı

Elon Musk’tan Yeni Model Y Açıklaması

Sonraki Yazı

Dikkatini çekebilecek diğer yazılar

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Blog