Blog

Tesla Model S, Menzilini İki Katına Çıkardı

0
Tesla Model S son zamanların en büyük hız rekorlarından da başarı ile geçmeye devam ediyor.

Elde edilen haberlere göre Tesla Model S, Hollandalı gaz tedarikçisi Holthausen Group‘un yaptığı çalışmalarla elektriğin yanında hidrojenle de çalışmaya başladı. Araç bu sayede, normalden  iki kat fazla mesafe kat edebilme özelliğine de kavuştu.


Bilindiği üzere elektrikli araçlar her geçen yıl biraz daha yaygınlaşıyor. Patronu şu anda Türkiye’de olan Tesla’nın Model S araçları, bu piyasada en ünlü araç konumunda yer alıyorlar. En ucuz modeli 75D ile 416 kilometre menzil, 100D ile 539 kilometre menzil ve P100D ile 506 kilometre menzil imkanı sunan Model S, bu uzunluklarla sahiplerini oldukça memnun ediyor.

Tesla Model S son zamanların en büyük hız rekorlarından da başarı ile geçmeye devam ediyor.


Aracın kullanıldığı ABD gibi ülkelerde, benzin istasyonlarına şarj istasyonları eklendiği için bu menzil bir araç için fazlasıyla yeterli oluyor. Benzin istasyonları her yerde olsa da, araçların daha uzun menzillere sahip olması güzel olmaz mıydı? Bunun için daha fazla batarya alanı ayırabiliriz ya da bir kısım hidrojenle bu menzili iki katına çıkartabiliriz.
The Drive tarafından yayınlanan raporlara göre Hollandalı Holthausen Group, Tesla’nın Model S aracına özel bir hidrojen güç kaynağı eklemeyi başardı. Şirket, Tesla araçlarının hidrojenle çalışmasını sağlayan ilk üretici. Şirketin bu proje için bir ismi bile var, Hesla Projesi.
Tesla’nın bu süreçten bir haberi yok. İkinci el bir Model S satın alınarak yapılan testlerde, Holthausen Group mühendisi Max Holthausen, aracın sistemini “büyük bir labirent” olarak tanımladı. Motorun hidrojeni bir yakıt kaynağı olarak kabul etmesi için oldukça uğraştıklarını ifade eden Holthausen, projenin zor olduğunu, ancak sonunda başarıya ulaştıklarını belirtti.


Bu sayede aracın menzilini iki katına çıkarmayı başaran gaz şirketi, Tesla Model S aracını tam şarj ve hidrojenle birlikte 1000 kilometre yol almasını sağladı.


Geleceğin sürekli elektrik olduğundan bahsediyor olsak da, hidrojenin gerçek geleceğimiz olduğu düşünülüyor. Tahminlere göre evrenin %70’i hidrojen atomundan oluşuyor. Haliyle, dünyada ve evrende en rahat bulabileceğimiz enerji hidrojen. Aşırı yanıcı bir gaz olması, enerjiyi kontrol edebildiğimizde yakıt olarak kullanabileceğimizi gösteriyor.
Bu alanda oldukça yeni olan hidrojen teknolojisini Toyota ve Hoda gibi firmalar da kullanıyor. Gelecekte elektrikle birlikte hidrojenin de yer aldığı araçlar görmek mümkün olacak. Holthausen’in Tesla veya başka şirketlerle bu teknolojiyi paylaşarak araçların menzilini artıracağı ise beklenen bir gelişme.

Tesla S tek şarjla 1000 kilometre üzerine çıktı!

Önceki Yazı

Tesla Arabaları Türkiye’ye Ne Zaman Girecek

Sonraki Yazı

Dikkatini çekebilecek diğer yazılar

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Blog