Blog

Elon Musk: Tesla Roadster Daha Başlangıç

0
Tesla Roadster modelinde sizlere Tesla firmasının kullandığı tüm teknolojik özellikleri anlatıyoruz.

Tesla’nın tanıtımını gerçekleştirdiği ve 2020’de seri üretime gireceği açıklanan elektrikli spor otomobili,  bilindiği üzere 1.9 saniyede 100 km/sa hıza çıkabiliyor. Bu modelin bir başlangıç olduğunu ima eden Tesla’nın CEO’su Elon Musk, daha hızlı bir modelin geleceğini kesin bir dille duyurdu.
Bilindiği üzere tanıtımı gerçekleştirilen elektrikli spor otomobil Tesla Roadster gündemden ve dillerden düşmüyor. Elektrikli araç sektörünün lideri konumunda olan Tesla’nın CEO’su Elon Musk, 250 bin dolarlık fiyatı, güçlü motoru ve yüksek hız limitiyle, otomobil tutunlarını kendine hayran bırakan yeni aracın geleceği hakkında açıklamalarda bulundu.
0’dan 100’e 1.9 saniyede ulaşabilen elektrikli bir motoru seri olarak üretecek olan Tesla şüphesiz bir mühendislik başarısı. Firmaları bünyesinde halka ve basına tanıttığı her şeyi “bu daha başlangıç” sözleriyle nitelemeyi çok seven Musk, Roadster’i da es geçmedi.
“Bu modelin performansının temel düzeyde olduğu açıklığa kavuşturulmalıdır. Bir sonraki için özel bir yükseltme paketi seçenek olarak sunulacak.”

Tesla Roadster modelinde sizlere Tesla firmasının kullandığı tüm teknolojik özellikleri anlatıyoruz.


Tesla her ne kadar aracı tanıtmış olsa da, ön sipariş veren kullanıcılarına 2020 yılında gönderimini yapacağı elde edilen bilgiler arasında. Bu açıdan bakıldığında Elon Musk’ın henüz önünde zaman olduğunu söylemek oldukça basite kaçmak olur. Aracın yükseltme paketlerini üretmek ve tanıtmak, Tesla özelinde alıştığımız şeyler olsa da daha önce Tesla Model S için ek güçlendirme paketi sunan ve bir binek otomobili spor araca çeviren yükseltmeler örnek gösterilebilir. Sonuçta bilindiği üzere Tesla Model S P100 D ortalığı kasıp kavurmuştu.


Roadster’in güçlü motorunu besleyen batarya ise 200 kWs olarak açıklanmıştı. Bu yukarıda bahsi geçen Tesla Model S P100 D’nin, yani spor otomobil sınıfına uyabilecek bir önceki aracın tam iki katı demek oluyor. Peki Tesla’nın Roadster konusundaki muhtemel rakipleri kimler? Dodge’un Challenger SRT Demon’u 0’dan 100’e 2.3 saniye’de çıkabiliyor ve Koenigasegg’in Agera modeli Demon’dan bir tık daha iyi otomobil olarak göze çarpıyor. Her iki araç da an itibariyle seri olarak üretilmiyor ve bu araçların tıpkı Tesla Roadster gibi başlangıç modeller olduklarını söyleyelim.


Tesla’nın işi getirdiği boyut gerçekten takdir edilmesi gereken bir noktada. Çünkü hem Dodge hem Keonigsegg çok daha köklü üreticiler ve Tesla’ya henüz başlangıç modelleriyle boyun eğiyorlar.
Roadster’in hiç kuşkusuz otomotiv sektörüne de olumlu bir yansıması olacağı ve rekabeti daha da güçlendireceği bir gerçek. Önümüzdeki 1 yıl içinde diğer otomotiv devlerinden şaşırtıcı modeller görme beklentisi içine girerken Volkswagen Grubu ve Asya merkezli devler, kendi elektrikli araçlarını geliştirmeye devam ediyor.

Elon Musk’tan Yeni Model Y Açıklaması

Önceki Yazı

Elon Musk’tan Tesla Q3 ve Q4 İle İlgili Açıklama Geldi

Sonraki Yazı

Dikkatini çekebilecek diğer yazılar

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Blog