Blog

Akıllardaki Soruya Yanıt Burada: Tesla Batıyor Mu?

0
Uzun zamandır araç sektörüne bomba gibi düşen tesla bu güne kadar ne kadar kar ve zarar ettiğini anlatıyoruz.

Tesla‘nın batacağına dair o kadar fazla haber yapıldı, o kadar gündem oldu ki bu konuya da değinmek istedik bu yazıda. Öncelikle özellikle autopilot kazaları yaşandıktan sonra kendilerince global pazarda Tesla’nın finansal tablolarının mantıken kötüye işaret etmesi çıkarımını yaparak, TESLA hisselerinin düşmesine oynayan, düştükçe de para kazanan çok ciddi bir kitle bulunmakta. Bu kitle gelenekselci, otomobil lobisini arkasına almış insanlardan oluşuyor ve basında çekebilecekleri oldukça fazla sayıda da ip var. O yüzden her fırsatta, her kazada Tesla’ya dair batacağına, şirkette işlerin kötüye gittiğine dair haberler çıkmakta ancak bu haberler Tesla kalitesiz araba yapıyor algısı yaymak anlamına gelmez.

Uzun zamandır araç sektörüne bomba gibi düşen tesla bu güne kadar ne kadar kar ve zarar ettiğini anlatıyoruz.

Gelelim ana konumuza, Tesla tabii ki batmıyor. Şu zamanlar kendi içeriside pozitif nakit akışı problemleri var ve zaten bilinen bir durum. Tesla Model 3 üretimi için ciddi yatırım yapıldı ve yatırım yapılan malzeme henüz tam kapasitesinde çalışmıyor ne yazık ki. Dolayısıyla yeteri kadar araba üretilemeyince yeteri kadar ciro da sağlanamıyor ve nakit gideri kapatılamıyor. Ama Tesla zaten tekrar bir sermeye arayışına girmeyerek haftada 5000’e ulaşıp ciro akışını sağlamlaştırıp karlılığa 2018 bitmeden geçme konusunda oldukça iddialı.


Ayrıca işin üretim-tüketim ve finansal kısmını da geçip beklenti ve tutku noktasına bakarsak resmi daha büyük görebiliriz. Örneğin Türkiye’de bilindiği üzere servis bulunmuyor ancak sıfır servis ile bu pahalı arabaları alan ve her kullandıkları gün memnuniyeti artan kullanıcılar var. Aynı zamanda hiçbir firmanın arabası için Dünya’da 500,000’den fazla insan para ödeyip 2 seneden fazla beklemedi. Bu finansal gücün çok daha ötesinde bir marka olduğunu gösteriyor Tesla’nın, ki bence de öyle.İşte bu gibi noktalara daha dikkatli baktığınızda Tesla’nın batmayacağının görülmesi çok zor değil. Evet ana akım medya resmiyeti ile oldukça inandırıcı duruyor ama olaylara gerçekçi bir tutumla bakmak gerek. Zaten 2018 Q1 açıklamalarından beri TESLA hisseleri de $50’den fazla artış gösterdi. Bu da batmak bir tarafa, Tesla’dan beklediklerimizin daha da artmasına neden oldu.
Yani işin özü, tutku ve teknolojinin bir arada tutulduğu, araçlarıyla göz dolduran Tesla’nın her firmada olduğu gibi sadece kendi içinde sıkıntıları mevcut. Medyada bu haberlerin oldukça etkili lanse edilmesine aldırmamak gerek.

Tesla Model 3

Önceki Yazı

Tesla’nın Türkiye’deki ilk mağazası, İstanbul Zorlu Center’da açılacak!

Sonraki Yazı

Dikkatini çekebilecek diğer yazılar

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Blog